Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 117 komentarzy

pół żartem i całkiem serio

anthony1 - W ramach hobby bawię się w dziennikarstwo.

Godziwe wynagrodzenia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak zapewnić godziwe wynagrodzenia polskim pracownikom najemnym: w sposób biurokratyczny, czy też rynkowy?

Praca jest towarem! Pracodawca zatrudniając pracownika płaci mu tyle ile ustali rynek i ani grosza więcej!

Jeśli chętnych do podjęcia pracy jest wielu, zaś tych którzy chcieliby ich zatrudnić niewielu, to wynagrodzenia za pracę będą niskie. I odwrotnie: jeśli pracowników brakuje i trudno ich pozyskać, to płace będą relatywnie wysokie!

Jak w świetle tego prawa rynkowego zapewnić pracownikom najemnym godziwe zarobki? W prosty sposób! Władze państwowe powinny prowadzić taką politykę gospodarczą, aby powstawało jak najwięcej firm, które będą oferować jak najwięcej miejsc pracy!

A więc otworzenie nowej firmy powinno trwać 2 minuty i powinno ograniczać się do zgłoszenia internetowego, firmy które już powstały powinny płacić niskie i proste w wyliczeniu i poborze podatki, należy wprowadzić proste i niezmienne w czasie regulacje prawne dotyczące firm, itp.

Czyli wiadomo co należy robić, ale działalność kolejnych rządów idzie w przeciwnym kierunku: gnębić firmy podatkami, chaosem prawnym, kontrolami, komornikami .... czyli robić wszystko aby nowe firmy nie powstawały zaś te które już są nie rozwijały się, zaś odpowiedzialność za niskie płace i bezrobocie zwalać na....pracodawców!

Jeśli pracownicy mają godziwie zarabiać, to muszą mieć dobre kwalifikacje zawodowe (a więc musi istnieć system szkół zawodowych kształcący młodzież na wysokim poziomie) oraz musi być duży popyt na pracę ze strony firm, a  to zależy od wielu czynnikow, w tym i od tego aby władze państwowe firmom nie przeszkadzały!!

Jeśli powyższe postulaty  nie są  spełnione, to płace będą zawsze (!) głodowe bez względu na to jaką to płacę minimalną ustalą politycy!

I w tym wypadku regulacje rynkowe są lepsze od socjalistycznych wymysłów polityków i biurokratów, którzy swoimi działaniami (i chaosem prawnym który wywołują) szkodzą wszystkim, zaś winę za własną destrukcję próbują zwalić na....pracodawców!!

KOMENTARZE

 • @Autor
  Czyli polski pracownik najemny ma dwa wyjścia: albo czekać na przyrost liczby przedsiębiorców i na dobrowolne podniesienie przez nich wynagrodzeń albo też przedsiębiorców "rozkułaczyć" przy pomocy aparatu państwowego.
  Ponieważ nie ma on środków na przeżycie by "czekać", to pozostaje mu wariant drugi.
 • @programista 12:36:57
  W historii świata były już okresy, gdy pracownicy najemni próbowali "rozkułaczyć" swoich pracodawców! Czym to się skończyło (zwłaszcza w ZSRR) - to wiemy! Niezliczone miliony "rozkułaczających" i "rozkułaczonych" skończyło metr pod ziemią, z kulą w potylicy.
  Wrogiem pracownika najemnego nie jest jego pracodawca (obaj jadą na tym samym wózku) tylko gigantyczny pasożyt państwowy ( miliony biurowych nierobów) który wysysa krew głównie z robotników i małych przedsiębiorców. Gdyby udało się "rozkułaczyć" pasożyta państwowego, to pracodawca i pracownik zawsze dojdą do porozumienia, gdyż obaj PRZESTANĄ BYĆ OKRADANI z owoców swojej ciężkiej pracy!
 • @anthony1 16:17:56
  Zapominasz o jednym.
  Cały czas rozumujesz na bazie mającego 200-300(?) lat kapitalizmu.

  A mamy epokę robotyki i komputerów. Coraz więcej prac może być wykonanych (lepiej i szybciej) przez roboty. Chyba najsłabiej (choć nie wcale) jest tu reprezentowana podstawowa branża: rolnictwo.

  A więc CO z zastąpionymi przez nich ludźmi?
  Pamiętaj, że nie każdy może być "inżynierem", bo mu jego umysł na to nie pozwoli.

  I druga sprawa, która nasunęła mi się gdy oglądałem na NHK relacje z Fukushimy: po co mają istnieć miasta? Jeśli mogą istnieć (no, nie zawsze) małe zakłady i transport między nimi.
  Zastanówmy się, PO CO powstały i trwały miasta, i czy NADAL mają rację bytu.
 • @laurentp 22:31:09
  GPS już napisał dawno.. że roboty zastąpią ludzi, a ludzie w golfa będą grać.. czołowemu neonowemu kurwinowcowi nie wierzysz??
 • @wk..ny 22:59:03
  Janusz Zajdel napisał to w połowie lat 80 w "Limes Inferior".

  Ale nijak się to ma do dzisiejszego kapitalizmu i związanych z nim drastycznych różnic w poziomie materialnym.

  Skończy się "przebłyskiem geniuszu" albo wojną :|.

  A GPS jakoś jako "mentor" mi nie pasuje ;p
 • @laurentp 22:31:09
  Robotyzacja oraz komputeryzacja co prawda likwidują jedne miejsca pracy, ale tworzą inne. Proszę zauważyć jaką gigantyczną ilość miejsc pracy stworzyła komputeryzacja w połączeniu z internetem: sklepy internetowe, gry internetowe, firmy projektujące witryny i strony internetowe, wyszukiwarki internetowe, gazety internetowe, serwisy przeróżnego typu, i niezliczona ilość innych projektów.
  Roboty też ktoś musi projektować, nadzorować, naprawiać, konserwować!
  Gospodarcza historia świata pokazuje, że postęp techniczny likwiduje jedne miejsca pracy ale tworzy następne.
  Obecne bezrobocie w państwach zachodnich i USA nie jest wynikiem postępu technicznego, tylko masowego przeniesienia fabryk do Chin! W Chinach które stały się fabryką świata nie ma bezrobocia, choć przeniesione tam fabryki reprezentują wysoki poziom techniczny, zaś średnie place są już wyższe niż w Polsce!
  W Niemczech w których robotyzacja oraz komputeryzacja osiągnęła największe na świecie nasycenie w przemyśle, praktycznie nie ma bezrobocia!
  Bezrobocie jest skutkiem błędnej polityko gospodarczej państw a nie robotyzacji czy komputeryzacji. W państwach faszystowskich (czyli zgodnie z definicją Musoliniego takich które decydują o wszelkich aspektach życia swoich obywateli) do których należy również Polska, bezrobocie jest skutkiem wszechwładzy Państwa, które aby się wyżywić wypruwa flaki z obywateli, nie pozostawiając im środków na rozwój i ekspansję gospodarczą!
 • @anthony1 09:14:36
  "Gospodarcza historia świata pokazuje, że postęp techniczny likwiduje jedne miejsca pracy ale tworzy następne."

  Tak, ale o wyższych wymaganiach intelektualnych.
  A przepraszam ilu "operatorów koparki ręcznej" jest w stanie obsługiwać koparkę mechaniczną?

  I przykład Amazona w PL: ludzie "służą" tylko do pakowania przesyłek, za głodowe płace... Coś tu nie gra.
 • @laurentp 11:44:55
  "...A przepraszam ilu "operatorów koparki ręcznej" jest w stanie obsługiwać koparkę mechaniczną?..."
  Po krótkim przeszkoleniu- wszyscy!
  "..I przykład Amazona w PL: ludzie "służą" tylko do pakowania przesyłek, za głodowe płace... Coś tu nie gra..."
  Dlaczego ludzi ci godzą się na głodowe place i dlaczego te place są głodowe?
  Są głodowe, gdyż to co dostaje na rękę pracownik to tylko część jego faktycznego wynagrodzenia, resztę zostało w dużej części zrabowane rzez państwo w postaci podatków!
  Dlaczego pracownicy godzą się na to? Bo nie mają alternatywy! Tą alternatywę zabiera im faszystowskie państwo tłamsząc rozwój gospodarczy, który w normalnych warunkach wymusiłby wyższe wynagrodzenia poprzez duzą liczbę miejsc pracy!
 • @anthony1 16:06:20
  Srutu tutu, pęczek drutu..

  masz wiedzę niczym student drugiego roku ekonomii na renomowanej uczelni zwanej uniwersytetem.. pewnie nawet w MCdonaldzie nie pracowałeś, bo mama i tatuś płacą za wszystko.. nawet za perukę?

  Patrząc na Twój avatar, zaczynam rozumieć trzecią osobę w języku polskim: "to", a zawsze zastanawiałem się jak to przypisać do człowieka, dziękuję..
 • @wk..ny 19:39:42
  Mam takiego znajomego o poglądach takich jak Twoje. Co n się napsioczył na polskich pracodawców, co on się na nich nakurwował! Po każdej rozmowie z nim głowa mnie bolała: on by polskich pracodawców podusił gołymi rękami, gdyby tylko mógł! Aż stał się cud: sam został pracodawcą, założył sklep i zatrudnił dwóch pracowników którym zaproponował najniższe wynagrodzenie. Pewnego razu zwrócił uwagę jednemu z pracowników, że przychodzi niechlujnie ubrany do pracy. Ten odparł mu, że za wypłacane mu wynagrodzenie stać go na zakupy tylko w lumpeksie!
  Zapytałem znajomka: tak kurwowałeś na polskich pracodawców, a gdy tylko sam stałeś się pracodawcą, postępujesz dokładnie tak samo!
  Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Kolego Wk...ny. Załóż firmę, zatrudnij ludzi a po roku pogadamy jaki z Ciebie wzorowy pracodawca!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30